ВОЛОДИМИР ГРОЙСМАН: дякую Господу Богу, що все дуже сприятливо

інтерв’ю «24 каналу» від 19.04.2017

free css templates

NOKS FISHES разом із Центром досліджень публічної політики та комунікацій починають новий проект, щоб зрозуміти, які цінності ретранслюють політики, коли спілкуються із суспільством; на чому роблять наголос; якими прагнуть здаватися? Отже, #Valuesinfocus. 

№1 – Гройсман, інтерв’ю Соні Кошкіній на 24 каналі.  

Методологія

1. Контент-аналіз: вивчення інтерв’ю В. Гройсмана на відповідність ціннісним маркерам (шкала Ш. Шварца) та визначення розподілу тексту відповідей на відповідність цінностям;


2. Порівняльний аналіз: співставлення результатів аналізу інтерв’ю із ціннісним портретом ідеального політика та ціннісним персональним портретом В. Гройсмана (згідно дослідженню «Політичний клас України: європейські цінності та політична мова», проведеному NOKS FISHES та Центром досліджень публічної політики та комунікацій, проведеному наприкінці 2016 р).

Ціннісні маркери

Нагадуємо, що згідно експертних оцінок, ідеальний український політик має бути, в першу чергу, конформним (має жити в межах діючого в країні правового поля), доброзичливим, універсальним та самостійним. 


Персонально Гройсман, за оцінками експертів, набагато більше, ніж потрібно, орієнтований на досягнення (успішність), владу, багатство, ризик та гедонізм 

На чому зробив наголос Гройсман

Гройсман зробив наголос на власній результативності. Інтерв’ю відбулося за кілька днів після річниці перебування В.Гройсмана на посаді прем’єр-міністра, тож логічним є те, що значна частина як питань, так і відповідей, була присвячена саме результатам діяльності. Хоча на початку інтерв’ю В.Гройсман стримано зазначає, що «не прийшов сюди (в студію – прим.авт.) для того, щоб говорити про те, що ми стільки багато зробили і вихвалятися якимись досягненнями», більше третини тексту відповідей демонстрували саме цінність «Досягнення», для якої характерними рисами є бажання бути успішним, справляти враження на інших та шукати схвалення.

На думку залучених NOKS FISHES до оцінки розмови Гройсмана аналітиків, така ціннісна орієнтація є необхідною для того аби вміти не лише робити вчинки, а й виносити їх до суспільства, демонструвати. Втім, такий великий розрив в інтерв’ю з іншими цінностями демонструє, що для В. Гройсмана на даному етапі політичної кар’єри головними мотиваторами слугують прагнення до самоствердження, бажання подобатись іншим, демонструвати свої вчинки таким чином, аби інші люди захоплювались ним.



Найбільш типові цитати  (цінність "досягнення")

Гройсман зробив наголос на успішності та ефективності через, не в останню чергу, здатність бути політично прогнозованим, керувати урядом в межах діючого юридичного та звичаєвого каркасу. Понад 20% тексту було віднесено до цінності «Конформність» , що включає такі характеристики, як гідна поведінка та дотримування правил. Дійсно, прем’єр уникав конкретних розмов про самостійну 

політичну кар’єру та дякував за підтримку фракціям НФ та БПП. В цілому, можна сказати, що такий високий показник конформної лексики в інтерв’ю керівника уряду є позитивним сигналом, адже на думку опитаних експертів, «Конформність» (в сенсі здатність жити в межах правового поля) є найважливішою цінністю в профілі сучасного ідеального політика


Найбільш типові цитати (цінність "стимуляція, сміливість")

Гройсман зробив наголос на здатності чути, дбати і поважати людей (здатності бути доброзичливим та універсальним). 20% тексту відповідей, спрямовані на те, щоб розповісти про позитивний вплив роботи уряду на життя українців, про бажання, щоб люди відчули результати економічного зростання, про важливість судової реформи, щоб всі були рівні перед законом. 

Аналітики звертають увагу на те, що в інтерв’ю Гройсмана приблизно на одному рівні розташувались цінності влади, універсалізму та доброзичливості. Це, на їх думку, свідчить про пошук балансу мовцем. У нього помірно представлене як прагнення бути багатим і відомим, так і слугувати іншим, слугувати однаково людям незалежно від їх соціального або майнового статусу.

Найбільш типові цитати 

Відкритість змінам, генерація нових ідей та задоволення від життя, можна сказати, лишилися поза межами акцентів в розмові прем’єра. Лише 18% відповідей торкалися цих ціннісних напрямків. Релевантним таким акцентам в інтерв’ю став термін «реконструкція», що використовував керівник уряду, коли характеризував свою діяльність. 

Щодо самостійності, то Прем’єр свідомо уникав лексики, яка б підтверджувала цю його ціннісну рису. Втім, той факт, що інтерв’ю відбулося на 24 каналі, який контролюється конфліктуючим із Банковою Садовим, вже є невербальною демонстрацією Гройсманом політичної самостійності. 

Найбільш типові цитати (цінність "доброзичливість")

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ