html5 templates


ІНТЕРВ’Ю:
ВИМІРЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЖУРНАЛІСТІВ


Випуск десятий

У черговому випуску проекту #ЧИТАЙУВАЖНО, що реалізується компанією NOKS FISHES та Центром досліджень публічної політики та комунікацій, ми проаналізували інтерв’ю із двома прем’єр-міністрами України: чинним — Володимиром Гройсманом (Інтерфакс-Україна, журналіст не зазначений) та попереднім — Арсенієм Яценюком (Фокус, журналіст — Мілан Лєліч).

До наступних виборів лишається вже менше року, і це накладає певний відбиток на інтерв’ю із політиками: журналісти цікавляться планами та прогнозами, а респонденти намагаються використати можливість розповісти про власні досягнення, розуміючи, що кожний вислів чи заява можуть мати електоральні наслідки. Тож, можна стверджувати, що і Володимир Борисович, і Арсеній Петрович доклали значних зусиль, щоб виглядати якомога вигідніше під час бесіди із журналістами.

Але, по факту, очільники уряду намагалися виглядати краще за допомогою нечітких відповідей та ухиляння від незручних питань. Про це свідчить доволі високий відсоток ухилянь в обох інтерв'ю: Арсеній Яценюк не надав чіткої відповіді на 46% запитань, Володимир Гройсман — на 45%. При цьому Мілан Лєліч намагався повернутися майже до половини (47%) «ухилених» відповідей, а журналіст «Інтерфаксу» — менш ніж до третини (29%) питань. Тож, на нашу думку, Мілан Лєліч впорався з керуванням перебігом інтерв'ю на 4 з 5 балів, а журналіст «Інтерфаксу» — на 3.

Обидва журналіста продемонстрували високий рівень конкретики при постановці питань, при цьому доволі нечасто виказували власну авторську думку. Але, як ми вже зазначали, навіть це не зупинило респондентів від «прикрашання» відповідей, спроб зміни теми, а інколи навіть ігнорування частини запитань.


Також, журналісти в обох інтерв'ю показали високий рівень компетентності та підготовки до розмов. М. Лєліч, який більше випитував А. Яценюка про не зовсім публічні теми, як то відносини із Петром Порошенком та Юлією Тимошенко, про власні амбіції тощо, отримав максимальний бал за параметром “Обізнаність у темі”. Крім того, Яценюк у своєму інтерв'ю заявив, що його навмисно «викурювали» з крісла прем'єра, і він не став триматися за нього через «інтереси держави». Журналіст «Інтерфаксу» також ставив В. Гройсману влучні питання, хоча, більшість з них можна назвати очікуваними та стандартними, що аналітики оцінили на 4 з 5 балів.

Традиційно в межах оцінки роботи журналістів ми аналізуємо підготовку анотації, але політика «Інтерфаксу» залишається незмінною — інтерв'ю на цьому ресурсі виходять без анотації і лишають читача сам на сам з текстом розмови. А от Мілан Лєліч використав можливість підготувати читача і розкрив контекст, на який потрібно зважати, за що і отримав максимальний бал за підготовку анотації.

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ