free website templates


ІНТЕРВ’Ю:
ВИМІРЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЖУРНАЛІСТІВ


Випуск 13

Компанія NOKS FISHES та Центр досліджень публічної політики та комунікацій в рамках #ЧИТАЙУВАЖНО продовжує аналізувати найцікавіші інтерв’ю, що виходять на провідних українських медіа-майданчиках. У цьому випуску публікуємо аналіз інтерв’ю із нардепом БПП Олександром Грановським (Цензор.нет, журналіст – Ірина Ромалійська), розмови з нещодавно обраним головою Рахункової палати Валерієм Пацканом (Лівий берег, журналісти – Соня Кошкіна та Андрій Яніцький), а також лідерами партії Руху нових сил Юрієм Дерев’янком та Давідом Сакварелідзе (Українська правда, журналіст – Роман Кравець). Варто зазначити, що обрані інтерв’ю залишилися практично поза увагою медіа та отримали мінімальний рівень цитування, хоча і спікери і теми, і робота журналістів, на нашу думку, заслуговують більшої зацікавленості.

Почнемо цей випуск із інтерв’ю журналістки Ірини Ромалійської із Олександром Грановським, якого важко назвати простим співрозмовником. Його комунікаційний стиль на кшталт «не впіймали – не злодій» і «це все лише фантазії журналістів» залишав небагато можливостей для інтерв’юера провести відверту розмову із одним із найвпливовіших народних депутатів цього скликання. Проте Ірина Ромалійська цікавилася участю Грановського у гучних судових процесах та ставила інші незручні питання, обговорювала стан правоохоронної системи в Україні та цікавилася останніми тенденціями у найближчому колі Президента, - все це демонструє справді дуже високий рівень підготовки журналіста до розмови. Але навіть така варіація тем не вивела Олександра Грановського на принципово нові або ж сенсаційні заяви, що на нашу думку, і могло стати причиною невисокого рівня цитованості даної розмови. Тим не менш, робота Ірини Ромалійської заслуговує високих оцінок: анотація до тексту коротка та інформативна; володіння темою також не викликає жодних сумнівів; щоправда, керування темою ми оцінили на 4 бали із 5 можливих, хоча у даному випадку – це справді високий результат. Інтерв'ю складалося з 95 питань, на третину з яких Грановський не дав чіткої відповіді, хоча Ірина Ромалійська і поверталася до теми майже у половини випадків.

Інтерв’ю, яке провели Соня Кошкіна та Андрій Яніцький із головою Рахункової палати Валерієм Пацканом, також залишилося без значної уваги інших медіа. Соня Кошкіна досить добре орієнтується у поточному статусі української політики, а її комунікаційний стиль часто ставить респондентів у незручне становище (наприклад, інтерв’ю із Генадієм Кернесом), але, у даному випадку, Валерій Пацкан не був таким відвертим, як цього, мабуть, хотіли журналісти. Валерій Пацкан, на нашу думку, був налаштований на бесіду у стилі «із моїм приходом до РП все зміниться», він весь час намагався підкреслити успіхи, навіть якщо вони незначні. Це також відчула Соня Кошкіна: «Те, що ви вважаєте себе ефективним керівником, ми вже зрозуміли. Але чому раніше цього ніхто не робив? Причина?», - намагалася повернути респондента у потрібне русло Кошкіна, але, на жаль, безрезультатно. У ході читання даного інтерв’ю навіть склалося враження, що Кошкіна втратила цікавість до респондента. Але, за суто формальними ознаками, за якими ми аналізуємо інтерв’ю, дана робота журналістів була зроблена на доволі високому рівні. Обізнаність у темі – 5 з 5, а от анотація, на нашу думку, могла бути більш місткою, адже Валерій Пацкан доволі невідома людина для широкого загалу читачів. Із керуванням ходом розмови, на нашу думку, журналісти впоралися також на 4 бали, адже журналісти проявили наполегливість лише у третині питань, на які Пацкан ухилився дати конкретну відповідь.

Журналіст «Української правди» Роман Кравець у своій статті «Без Міхо. Що відбувається в партії Саакашвілі після його депортації» використав доволі незвичний формат, доповнивши публікацію інтерв’ю із Юрієм Дерев’янко та Давідом Сакварелідзе. Так, ці дві розмови були невеликими і стосувалися лише поточних справ у РНС, але таким чином дали можливість читачу самостійно оцінити стан справ у партії Саакашвілі.

Крім того, суто формальна частина інтерв’ю також була на висоті. Анотація, яка у даному випадку була скоріше частиною основного тексту, була написала змістовно, автор статті висунув припущення, що Юрій Дерев’янко намагається взяти під контроль РНС, користуючись відсутністю Саакашвілі в Україні. Саме це і стало головним питанням до двох спікерів, на яке, так чи інакше, журналіст отримав відповідь, хоча і не пряму, проте достатню для того, щоб кожен із читачів міг зробити для себе висновки.

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ