web builder


ІНТЕРВ’Ю:
ВИМІРЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЖУРНАЛІСТІВ


Випуск 16

У черговому випуску проекту #ЧИТАЙУВАЖНО компанії NOKS FISHES та Центру досліджень публічної політики та комунікацій ми проаналізували інтерв’ю із спікерами, які не так часто спілкуються зі журналістами, хоча їх роль у політичному житті країни далеко не остання. Так, в один і той же день, 9 серпня, були опубліковані інтерв’ю із заступником голови ВР Оксаною Сироїд (Апостроф, журналісти – Денис Рафальський та Марина Шашкова) та політтехнологом президента Петра Порошенка Ігорем Гринівим (Главком, журналісти – Юлія Лимар та Наталія Сокирчук). Навряд чи хтось буде сперечатися, що ці спікери є топовими. Тож, для журналістів, як і для їх читачів, випала сприятлива нагода дізнатися, чого нам варто очікувати від завершальної сесії чинного складу парламенту, а також від президентських та парламентських виборів.

Анотацію до інтерв’ю з Оксаною Сироїд, на нашу думку, важко назвати добре підготованою. У трьох реченнях, що передують основній частині тексту, читачу повідомляється, що Оксана Сироїд потрапила до ВР за списками «Самопомочі», але на вимогу закону є позафракційною через посаду, яку займає у парламенті – заступник голови ВР. Також 

згадується, що вона входить до близького оточення лідера «Самопомочі», міського голови Львова Андрія Садового. Окремо було перелічено основні теми, які будуть розкриватись в інтерв’ю. Тож, для читача «додана вартість» даної анотації мінімальна. Тому ми оцінили анотацію до цього інтерв’ю на 2 з 5 балів. Власне, і самі питання до Сироїд були досить формальними та очікуваними: про сподівання на наступну сесію парламенту, трохи про ситуацію із регіональними осередками «Самопомочі», а також про підготовку партії до майбутніх виборів. Тож, з даного кола питань важко дійти висновку, що журналісти ретельно готувалися до розмови та добре володіють темою інтерв’ю. Як наслідок, принципово нової інформації від даного інтерв’ю ми не отримали, що також вилилось лише у 12 цитувань інтерв’ю у ЗМІ за першу добу.

Щодо керування перебігом розмови — Оксана Сироїд не дала чіткої відповіді майже на половину запитань (48%), а журналісти, у свою чергу, повернулися до 42% з них. Тому за керування перебігом інтерв’ю роботу журналістів ми оцінили на 4 з 5 балів. Варто також зауважити, що часто причиною ухиляння від відповідей було те, що питання журналістів стосувалися дій третіх осіб, а не власне діяльності самої Оксани Сироїд.

Анотація до інтерв’ю з Ігорем Гринівим також не вражає своєю вичерпністю: невелика художня замальовка, невеликий абзац із рефлексією щодо розмови із Гринівим, а також речення із переліком основних тем, які обговорювалися у даному інтерв’ю. Тож, за цим параметром ми оцінили роботу журналістів на 2 з 5 можливих балів. Варто наголосити, що основна тема інтерв’ю – про можливий зв’язок Пола Манафорта та Петра Порошенка, що ж насправді відбувалося між чинним президентом та 

колишнім політтехнологом Віктора Януковича, актуальна і потребувала детального роз’яснення для українського читача. Журналісти дійсно добре підготувалися до цієї розмови, адже поговорити із Ігорем Гринів та ще й на такі чутливі теми можна не кожного дня. Тож, компетентність у даному інтерв’ю, на нашу думку, журналісти продемонстрували на «відмінно» (5 з 5 балів). Але можна зробити зауваження, що деякі окремі питання журналістів були зовсім незрозумілі. Наприклад, Ігор Гринів розповідав, що Пол Манафорт пропонував стратегію для Порошенка, яку сам Гринів оцінив як «дикий вчорашній день». Замість питання журналістів ми бачимо репліку «?!». Що це було: здивування? обурення? уточнення? Зрозуміти важко.

В цілому, чіткість постановки питань у даному інтерв’ю була на рівні 69%, що суттєво менше за середній рівень цього показника у розглянутих роботах в межах проекту. Щодо керування темою, то журналісти із цією задачею, на нашу думку, впоралися досить непогано: Гринів «ухилився» від 21% питань, і до третини (33%) з них журналісти повернулися. За цим параметром роботу журналістів Юлії Лимар та Наталії Сокирчук ми оцінили на 4 з 5 балів.

Автори дослідження: Олеся Черниш та Максим Степаненко

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ