easy web builder


ІНТЕРВ’Ю:
ВИМІРЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЖУРНАЛІСТІВ


Випуск третій

Для чергової серії дослідження ефективності журналістів було відібрано 4 інтерв’ю, які можна умовно поділити на дві групи: розгорнуті бесіди із елементами журналістської позиції, які відчули на собі О. Турчинов та І. Міклош, та класичні “стримані” інтерв’ю з Р. Трубою та С. Горбатюком.

Журналісти Анастасія Станко та Максим Каменєв (інтерв’ю з Олександром Турчиновим) та Марія Цатурян із Ростиславом Шаправським (інтерв’ю з Іваном Міклошем) підготували розгорнуті анотації до своїх текстів, в яких дали інформаційну довідку про респондента та окреслили основні теми розмови, завдяки чому журналісти отримали максимальний бал по цьому параметру. Протилежна ситуація з інтерв’ю з Сергієм Горбатюком — текст вийшов без анотації. Також, варто зазначити, що «Інтерфакс-Україна» взагалі не практикує написання анотацій до текстів, що ймовірно може ускладнити сприйняття інтерв'ю читачами.

Усі журналісти, на думку експертів NOKS FISHES, були непогано підготовлені до інтерв’ю, проте, окремо хотіли виділити А. Станко та М. Каменєва, які, за нашою суб’єктивною оцінкою, продемонстрували глибоке володіння темами розмови з О. Турчиновим.

Ознаками вдалого керування перебігом інтерв'ю є здатність журналіста утримувати тему та домагатися відповідей на поставлені запитання. Практично всі журналісти у половині випадків ухилення повертали респондента до питань, на які вони не давали чітких відповідей. Виключенням став журналіст «Інтерфаксу», який взагалі не повертався до тем, на які не отримав відповідь. Але його респондент, Сергій Горбатюк, посилався на таємницю слідства, що унеможливлювало подальше розгортання теми. Тому, на нашу думку, всі журналісти справилися із перебігом інтерв’ю на четвірку.

Слід наголосити, що ознакою класичного «стриманого» інтерв’ю є низький рівень присутності особистої думки журналіста у питанні. Тож, Сергій Босак дозволив собі прояв суб’єктивності лише у 5% питань, а журналіст-інкогніто «Інтерфаксу» - 12%. У той час як А. Станко та М. Каменєв і М. Цатурян та Р. Шапаровський використовували власні оцінки майже у третині питань. Але такий результат не є максимумом — в проаналізованому раніше інтерв'ю з міністром фінансів Олександром Данилюком Юлія Самаєва досягла позначки у 50% «авторської оцінки у питаннях».

У підсумку можна зазначити, що, на нашу думку, у випадках, коли журналісти демонструють власну чи суспільну позицію щодо тих чи інших питань, інтерв’ю виходить більш динамічним та живим, що дозволяє отримати додаткові коментарі на «незручні» питання, які, можливо, респондент і не бажав би озвучувати.

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ