free css templates


ІНТЕРВ’Ю:
ВИМІРЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЖУРНАЛІСТІВ


Випуск сьомий

У сьомому випуску проекту компанії NOKS FISHES та Центру досліджень публічної політики та комунікацій «Інтерв'ю: вимірювання ефективності журналістів» ми взяли до аналізу інтерв'ю із нардепом-втікачем Олександром Онищенком (ТСН.ua, інтерв'юер – Ольга Василевська; першоджерело) та головою парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною (Лівий берег, інтерв'юер – Андрій Яніцький; першоджерело).

Розпочнемо із позитивних висновків і одразу зазначимо, що журналісти у обох інтерв'ю продемонстрували дійсно ґрунтовну підготовку до розмов із респондентами, ставили подекуди незручні питання та були ознайомлені із тематичними деталями. Тож, на нашу думку, як Ольга Василевська, так і Андрій Яніцький заслуговують найвищої оцінки за параметром «обізнаність у темі».

Щодо «керування темою», то вже вкотре ми не можемо надати максимальний бал за цим параметром — журналісти залишають чимало питань без чітких відповідей, дозволяють респондентам змінювати тему розмови. Так, Ольга Василевська повернулася до трохи менше, ніж половини (42%) питань, на які ухилявся відповідати Олександр Онищенко, а Андрій Яніцький повернувся до третини (33%) питань, на які ухилялася дати чітку відповідь Ніна Южаніна.

Варто також зазначити, що Ольгу Василевську особливо цікавило, скільки секунд запису голосу Порошенка є на плівках у Онищенка, журналіст тричі поверталася до цього питання, але безуспішно. Тож, на нашу думку, за «керування темою» Ольга Василевська заслуговує 4 з 5 балів, а Андрій Яніцький — 3 з 5 балів.

Анотації до обох інтерв'ю важко назвати вичерпними. І це великий мінус. Згідно дослідження API (American Press Institute, 2016), відповідальна журналістика орієнтується на декілька аудиторій, серед яких і високо зацікавлені політичним процесом громадяни, і громадяни із невисокою політичною культурою (вони потребують більш розгорнутого вступного тексту до розмови із політиками), і дуже добре занурені в тему представники політичного класу, і так звані "нішеві" аудиторії, які через різні обставини глибоко обізнані із темою розмови. З анотацій цих інтерв'ю, абсолютно не витікає, що автори дбають про розширення кола чітачів. Більше того, анотації зроблені так, що складається враження, що ці розмови зроблені для дуже вузького кола добре інформованих людей. Так, перед інтерв'ю із Ніною Южаніною читачу пропонували невеличкий екскурс у її біографічне минуле у команді Петра Порошенка. І все (sic!). Тож, ми вважаємо, що ця анотація може бути оцінена на 3 з 5 балів. Однак, Ольга Василевська, на нашу думку, впоралася ще гірше. Анотація до дійсно великого і  якісного інтерв'ю із «топовим» респондентом полягала лише в описі обставин проведення розмови. Тобто, інтерв'ю розраховане на добре підготованого читача, що суттєво звужує читацьку аудиторію публікації. Тому, на нашу думку, до дійсно ґрунтовного інтерв'ю із паном Онищенком анотація була підготована на 2 бали з 5.

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ