free html site templates

Відповідальність медіа:


аналіз поширення публікації
“Кровотеча. Чому українці покидають свою країну”

Медіа абсолютно проігнорували позитивні результати дослідження, презентованого «Дзеркалом тижня», серед яких — впевненість більш ніж 50% українців в позитивному розвитку України у перспективі

Надвечір п'ятниці 26 січня ресурсом “Дзеркало тижня” було опубліковано матеріал з результатами опитування Київського Міжнародного Інституту Соціології, основною темою якого були питання пов'язані з еміграцією. Вже на ранок понеділка цитованість публікації становила понад 400 статей в українських ЗМІ. Дослідницька компанія NOKS FISHES вирішила проаналізувати, по-перше, які тези з першоджерела були взяті в заголовки іншими ЗМІ та оцінити їх медійне охоплення. Отже, про відповідальність ЗМІ

 

Отже, цілком прогнозовано, найбільш цитованою в заголовках стала інформація, що кожен третій українець хотів би емігрувати за кордон — ймовірне число контактів цієї тези сягнуло понад 3,8 мільйона читачів. Суттєвого медіа охоплення також досягли дані, що українці планують перечекати важкі часи за кордоном і виїжджають (охват — 1,2 млн. читачів), щоб заробити більше грошей. Також, значну увагу українські інтернет ресурси приділили інформації про ставлення українців до працюючих в РФ, однак, свідомо або ні, ЗМІ надто захопилися перефразовуванням даних опитування і в результаті найпоширенішим заголовком на цю тему став  “Більшість українців готові виїхати на заробітки в Росію”, хоча за даними першоджерела — більшість не засуджує, що має дещо інший зміст (охват — 1 млн. читачів).

Тож, якщо проглянути ТОП5 тез заголовків з найбільшим ймовірним числом контактів з аудиторією, виходить дуже песимістична картинка: українці їдуть, щоб пережити важкі часи і заробити гроші, бо не вірять в майбутнє, і при цьому більшість готові їхати в Росію. Але насправді, в результатах опитування були й позитивні сигнали, які, на жаль, лишилися майже повністю без уваги. Так, наприклад, в заголовках передруків не йшлося, що лише 14% тих, хто планує виїжджати, не бажають повертатися. Або інша позитивна теза, яка лишилася поза увагою ЗМІ, — 56.5% опитаних вірять, що в Україні все налагодиться в найближчі 5-15 років.

Також, при підготовці цього аналізу, ми не змогли не звернути увагу на факти явного викривляння інформації. Окрім вже згаданого питання про ставлення до працюючих в РФ, яке медіа перефразували, замінивши “не засуджують” на “хочуть поїхати”, іншим чутливим до плутанини моментом стали дані про частку молоді серед тих, хто замислювався про еміграцію. Так, в першоджерелі йдеться, що серед охочих поїхати молодь становить 55%, а при поширенні це трансформувалося в заголовки, що половина молоді має наміри емігрувати. Такі заголовки, ймовірно, привернуть увагу більшої частини читачів, однак не передадуть першочергового змісту.


Підсумовуючи результати поширення цієї публікації, можна зробити два висновки. По-перше, медіа в меншій мірі зацікавлені пошуком позитивних інформприводів, навіть якщо вони є. І, по-друге, — якщо в публікації є посилання на авторитетне джерело, якому ви довіряєте, це ще не означає, що при передруку не загубилось щось дуже важливе, що може змінити зміст інформації. 


Автор: Олеся Черниш

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ