make a site for free





Оксана Сироїд:
keep calm and be professional

Верховна Рада України, як найвищий законодавчий орган держави, має працювати над якісним розв’язанням актуальних питань, що стоять на порядку денному країни. Нинішні проблеми в державі, на нашу думку, можна вирішити лише за допомоги професійного підходу кожного парламентаря до своєї роботи: як представників коаліції, так і опозиціонерів. На жаль, професіонали в парламенті становлять меншість. Проте, як показує наше дослідження, вони усе ж таки є.  

В рамках проекту аналізу комунікацій політиків аналітики компанії NOKS FISHES та Центру досліджень публічної політики та комунікацій проаналізували методом контент-аналізу 11 публічних інтерв’ю віце-спікера Верховної Ради, народного депутата фракції «Самопоміч» Оксани Сироїд у період вересня-грудня 2017 року. Вже традиційно ми визначили індекс медійної проактивності* та індекс медійної персоніфікації** тем, які в публічному просторі обговорювалися за участю пані Сироїд.

Під час підготовки результату дослідження ми також звернули увагу на те, що Оксана Сироїд, не зважаючи на відповідальну посаду у парламенті, мало представлена в українських медіа. За період вересня-грудня 2017 року в публічному просторі Сироїд сказала 10 131 слово, для порівняння, у лідера «Батьківщини» Юлії Тимошенко за той же період результат у 5 разів більший (55 725 слів). Також українські ЗМІ концентрували увагу своєї аудиторії переважно на темі сфери оборони, зокрема, розгляді законопроектів 7163 та 7164 (т. зв. законопроекти з реінтеграції та особливого статусу Донбасу), в обговоренні яких активно брала участь Оксана Сироїд. Українській медіа-простір, на нашу думку, обмежено приділяв увагу роботі Сироїд над судовою реформою та її співавторству у законопроекті 6011 щодо утворення антикорупційного суду в Україні. Також сама Оксана Сироїд звертала увагу на те, що вона активно працює над реформою пенітенціарної системи, але, на її думку, ця тема не є цікавою широкому загалу.

 

Про що говорить Сироїд

Результат нашого дослідження показує, що публічна риторика Оксани Сироїд має вузьке спрямування на три основні теми: це сфера оборони (57,3% від усього дискурсу), робота парламенту (12,7%) та стосунки «Самопомочі» із провладними партіями (10,8%) (див. Діагр. №1). Інші ж 9 з 12 тем становлять лише 19,2% від сукупного публічного дискурсу Оксани Сироїд. Такий результат, на нашу думку, є нетиповим для українського політикуму, проте, позитивним. Для народних обранців українців властиво позиціонувати себе як «фахівця» із широкого спектру питань, що часто проявляється лише як спекулювання на тому чи іншому резонансному для суспільства питанні.  

Натомість, Оксана Сироїд, як правник із багатим досвідом роботи, демонструє зосередженість на вузькому колі питань, які відповідають її компетенції.

Зона відповідальності – робота парламенту

Із трьох основних тем, які присутні у публічному дискурсі Оксани Сироїд, лише одну вона персоніфікує – це тема роботи парламенту. За цією темою індекс медійної персоніфікації складає 41,79 пункту (див. Діагр. №2), що є надзвичайно високим результатом. Це означає, що кількість використання «я»-моделей Сироїд у висловлюваннях на дану тему суттєво перевищує кількість «ми»-моделей, що, в свою чергу, говорить про те, що Сироїд ототожнює себе із даною темою, активно висловлює персональну позицію. Такий результат обумовлений, по-перше, посадою, яку займає Сироїд у парламенті, по-друге, демонстрацією власної позиції щодо роботи парламенту та пропозицій із його реформування. Зокрема, у питаннях зняття депутатської недоторканості, переходу до практики прийняття рішень у парламенті більшістю від кількості присутніх депутатів у ВР, дотримання вимог із персонального голосування та протидії кнопкодавству. Від’ємне значення індекс медійної персоніфікації має щодо теми оборони (-13,75; Діагр. №2). Для комунікаційного стилю Оксани Сироїд при висловлюваннях на дану тему властиве часте вживати займенник «ми», що відображає всезагальне значення цієї теми для України. Варто також відзначити те, що, не зважаючи на переважне використання займенника «ми» Оксаною Сироїд, частка персоніфікованих висловлювань на тему оборонної сфери є відносно високою. 


На нашу думку, це зумовлено тим фактом, що пані Сироїд активно брала участь у обговоренні даної теми, а також неодноразово висловлювала власні критичні зауваження стосовно законопроектів щодо реінтеграції та особливого статусу Донбасу. Цікаво, що така гостра тема, як стосунки «Самопомочі» із провладними партіями, має нульовий індекс медійної персоніфікації. Проте, саме на цю тему Оксана Сироїд дозволяла собі більш емоційні виступи, які стосувалися, зокрема, «узурпації влади президентом Петром Порошенком», «порушенні прав та свобод українців» тощо.

Більше конструктиву, менше емоцій 

Найбільший індекс медійної проактивності у публічному дискурсі Оксани Сироїд припав на тему роботи парламенту (5,22; Діагр. №2), що свідчить про відносно високу концентрацію висловів, які указують на активну позицію Сироїд щодо роботи парламенту, а також високу кількысть пропозицій щодо його реформування, про що ми вже згадували вище. У меншому ступені дані твердження властиві і для теми оборонної сфери, індекс медійної проактивності якої становить 2,76 (див. Діагр. №2).  


Цікаво, що «найбільш емоційна» тема стосунків «Самопомочі» із провладною більшістю має лише 1,46 пунктів індексу медійної проактивності. На нашу думку, такий результат зумовлений тим, що у даній темі пані Сироїд більше «пояснювала» ті чи інші особливості взаємовідносин із «партією влади». «Ми будемо далі робити те, що ми робимо, з вірою у нашу місію, з вірою в людей, з вірою в державу, а час все розставить на свої місця. І репресивна машина, якою б вона не була сильною, вона в Україні ніколи не переможе, українці не приймуть репресивної машини», - наголошувала Оксана Сироїд.

Вузька спрямованість та професійність дискурсу


У підсумку варто зазначити, що комунікаційний стиль Оксани Сироїд є вузькоспрямованим та професійним, що якісно вирізняє її з-поміж колег-нардепів. Не дивлячись на те, що «Самопоміч» перебуває в опозиції, сама Сироїд підкреслювала те, що ця опозиційність є конструктивною. «Самопоміч» та, зокрема, сама Сироїд, голосують за президентські чи урядові законопроекти, якщо, на думку представників фракції «Самопоміч», ці законопроекти є конструктивними. Прикладом цього може слугувати голосування депутатів від «Самопомочі» за реформу системи охорони здоров’я. Інші ж опозиційні партії не втрачали можливості піаритися на цій чутливій для суспільства темі. Не дивлячись на малу кількість коментарів Сироїд на інші актуальні теми, такі як реформа освіти чи пенсійної системи, вона демонструвала наявність власної позиції щодо цих питань, проте не спекулювала на них.       

Автор: Максим Степаненко

БУДЕМО ВДЯЧНІ, ЯКЩО ВИ ПОШИРИТЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ